TOP
Image Alt

Levné letenky do Londýna

Levné letenky do Londýna

/ per person
(0 Reviews)


Levné letenky do Londýna

Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, které se řadí mezi největší světová obchodní centra a patří mezi nejnavštěvovanější města ve světě. Město se rozkládá na jihovýchodě země u řeky Temže a láká turisty mnohými památkami a zajímavostmi. Pokud plánujete do této destinace vyrazit, určitě hledejte také letenky Londýn last minute, protože můžete opravu výrazně ušetřit.

Londýn – Heathrow (LHR)

Jedná se o největší evropské letiště, které často není jen cílovou stanicí, ale pro cestovatele je často přestupním místem. Základnu zde mají společnosti British Airways a Virgin Atlantic, ovšem létají sem téměř všechny světové společnosti. Letiště je otevřeno 24 hodin denně, a jen terminály 2 a 4 uzavírají svou tranzitní část od půlnoci do 4 hodin ráno. Cesty mezi terminály letiště zajišťují autobusy a jsou zdarma.

Doprava z letiště

Dopravu z letiště zajišťují především vlaky, ovšem odjet můžete také autobusovými spoji nebo využít taxi.

Vlaky a metro

Pokud se budete chtít dostat na nádraží Paddington, můžete využít nejrychlejší způsob – vlaky Heathrow Express, se kterými se do cíle dostanete přibližně za 15 minut. Jedna cesta vyjde na 22 GBP, ve špičkách pak na 25 GBP. Pokud si budete chtít koupit zpáteční jízdenku, vyjde na 37 GBP. Lístek lze zakoupit online, a pokud si ho zakoupíte předem, můžete výrazně ušetřit. Všechny vlaky mají zastávku u terminálů 2, 3 a 5. Vlak jezdí mezi 5:00 a 0:30.

Nejlevnější cesta je vlakem Tfl Rail, a také metrem trasy Piccadilly Line. Cena jízdenky se pohybuje okolo 5 GBP ve špičce, a kolem 3 GBP mimo ni, pokud zaplatíte bezkontaktně kartou. Pokud budete kupovat v hotovosti, pak stojí 6 GBP. Celodenní jízdné vyjde na 12,80 GBP při platbě kartou, papírové celodenní jízdenky stojí 18,60 GBP. Vlak Tfl Rail jede na nádraží Paddington přibližně 30 minut. Metro Piccadilly Line projíždí celým centrálním Londýne, a proto trvá cesta asi 50 minut. Metro staví u všech letištních terminálů. Metro jezdí mezi 5:00 a 0:30.

Autobusové linky

Využít můžete také autobusové linky, které jezdí v intervalu půl hodiny. Ceny jízdenek jsou různé, a to dle linek, ale pohybují se mezi 1,5GBP a 3 GBP. Pokud cestujete v noci, jezdí z centra Londýna na letiště autobus č. N9, a to v intervalu asi 20 minut. Cesta trvá přibližně 70-90 minut.

Služby na letišti

Na celém letišti je zdarma neomezená Wi-Fi, přičemž jsou k dispozici také různě rozmístěné počítače s přístupem na internet. Úschovna zavazadel se nachází v příletové části. Otevřeno je od 5:00 do 23:00, cena za 24 hodin úschovy je 6 GBP.

Londýn – City Apt (LCY)

Mezinárodní letiště v Newhamu. Vybudovala ho společnost Mowlem, a toto letiště využívá přes deset aerolinek, které nabízejí lety přibližně do třiceti destinací v Evropě. Ve všední dny je letiště otevřeno od 5:30 do 22:00, v sobotu pouze do 13:00 a v neděli od 11:00 do 22:20.

Doprava z letiště

Velmi efektivní dopravou do Londýna je automatické metro DLR. Pokud budete platit kartou, očekávejte cenu mezi 2,80 GBP a 3,3 GBP. V hotovosti zaplatíte 4,9 GBP a celodenní jízdenka koupená bezkontaktní kartou vyjde na 6,5 GBP. Dále je možné se dopravit autobusem č. 473 a č. 474. Jezdí v intervalech přibližně 10 minut, a cesta do centra Londýna zabere asi 20 minut. Autobusy jezdí cca od 5:00 do 0:30 hodin.

Služby na letišti

Na letišti je k dispozici Wi-Fi zdarma, a pokud budete chtít využít úschovu zavazadel, musíte vše vyřešit na kontaktní přepážce (cena se pohybuje kolem 10 GBP za den).

Londýn – Gatwick (LGW)

Gatwick letiště patří mezi nejrušnější v Evropě, a najdete ho přibližně 45 kilometrů od centra Londýna. Základnu zde má známá nízkonákladová společnost easyJet. Toto letiště má dva terminály, mezi kterými jezdí vláček zdarma. Převeze Vás tak snadno z jednoho na druhý terminál.

Doprava z letiště

Vlak

Do Londýna se nejrychleji dostanete vlakem. U jižního terminálu můžete nastoupit, a jízdenky si lze koupit i online – vyzvednout je ovšem musíte z automatu, než půjdete na nástupiště nebo si je nechat poslat na e-mail. Zrychlenými spoji se dostanete od stanice Victoria již za půl hodiny za cenu kolem 15,40-19,90 GBP.

Autobus

Pokud budete hledat nejlevnější cestu do Londýna, určitě využijte autobusy easyBus či National Express. Cesta bude trvat déle, asi hodinu a půl, ale spojení jezdí přibližně každou čtvrt hodinu, ovšem autobus se může dostat do zácpy a cesta se protáhne. Cena jízdenky může být i 1,99 GBP, pokud ji koupíte online alespoň tři týdny předem. Pokud budete kupovat lístek na místě, vyjde online na cca 9 GBP a hotově od 11 GBP výše. Zastávky autobusu jsou před každým z terminálů.

Služby na letišti

Wi-Fi připojení je zdarma na 45 minut, ale na letišti je další připojení k dispozici hlavně v restauracích. Úschovna funguje neustále v jižním terminálu u check-in přepážek, a na severním terminálu u vláčku, který jezdí mezi terminály. Jeden den úschovy stojí 11 GBP. Pokud budete chtít cenově dostupné jídlo a pití, můžete využít zdejší běžné supermarkety.

 

Londýn – Luton Apt (LTN)

Jedná se o letiště, které leží asi 55 kilometrů od Londýna. Létají sem především dopravci jako easyJet a Wizzair. Letiště je menší, takže jeho výhoda spočívá v poměrně rychlém odbavení. Je zde pouze jeden terminál, a tak je tu orientace snadná.

Doprava z letiště

Vlak

Do Londýna se dostanete nejrychleji vlakem. Zastávka není přímo u terminálu, ale doveze Vás tam kyvadlový autobus, který jezdí asi každých 10 minut a je zdarma. Vlaky pak jezdí každých 8-20 minut během celého dne i noci. Zastávka u letiště se jmenuje Luton Airport Parkway. V Londýně lze vystoupit například na nádraží St.Pancras. Vlak jede asi hodinu a nejlevnější jízdenky se pohybují kolem 15 GBP, přičemž jízdenky lze koupit online a využít pro kterýkoli spoj v daný den.

Autobus

Levnější variantou jsou autobusy, které jezdí 24 hodin denně. Při koupi lístku v předstihu může být cena i 1,99 GBP za jednu cestu. Pokud koupíte lístky později, bude se cena pohybovat mezi 6-11 GBP za cestu. Cesta z letiště je v ideálním provozu asi na hodinu, ovšem přes den se čas může až zdvojnásobit.

Služby na letišti

Wi-Fi připojení je na letišti na 30 minut zdarma. Úschovna pro nadrozměrná zavazadla se nachází v odletové hale. Úschova na den stojí 10 GBP. V prostorách letiště jsou k dispozici tiskárny pro vytištění palubní vstupenky.

Londýn – Southend (SEN)

Letiště leží asi 70 kilometrů východně od centra Londýna a jedná se o malé letiště. Většinu linek zde zajišťuje společnost Flybe, ale figurují tu také easyJet a Ryanair. Nachází se zde jeden malý terminál, který je přehledný. V areálu je dostupná Wi-Fi zdarma. Na noc se letištní hala uzavírá.

Doprava z letiště

Vlak

Pokud se budete chtít dostat do Southendu, je nejlepší cestovat vlakem, protože zastávka je nedaleko terminálu. Spoje odtud jezdí přibližně každou čtvrt hodinu, a nejlevnější jízdenky se dají pořídit online od 3,50 GBP. Jízdenka není na konkrétní spoj, ale můžete ji využít kdykoli během dne. Cesta na zastávku Southend Victoria potrvá asi 5 minut.

Také do Londýna se lze dostat vlakem, přičemž přímým spojem se dostanete do stanice Liverpool Street asi za hodinu (odjezdy vlaků mají rozestup asi 15 minut). Je možné sehnat akční jízdenky online od 5 GBP, běžná cena je ovšem 16,70 GBP a za lístek na místě dáte 17,40 GBP.

Autobus

Směrem do Chelmsfordu nebo na letiště Stansted se dostanete autobusovou linkou X30, jejíž zastávku najdete nalevo od terminálu. Autobusy odjíždí přibližně po hodině a cesta na Stansted trvá něco mezi hodinou a hodinou a půl. Cena jízdenky je 16,50 GBP. Za jízdenku do Chelmsfordu dáte 10,70 GBP. Jízdenky můžete zakoupit u řidiče.

Londýn – Stansted (STN)

Stansted je třetím největším letištěm, které je základnou Ryanairu. Míří sem především nízkonákladové společnosti. Nachází se zde pouze jeden terminál, a odlety i přílety jsou ve stejném patře. Po kontrole budete v hale čekat na konkrétní místo vašeho odletu, a pokud bude letadlo příliš vzdálené, využijete automatický vláček, který jezdí zdarma. Mezi půlnocí a druhou hodinou ranní je letiště uzavřeno.

Doprava z letiště

Vlak

Do Londýna se nejrychleji dostanete vlakem, který je během 50 minut ve stanici Liverpool Street. Cena jízdenek se online pohybuje kolem 9,45 GBP, a to pokud je zakoupíte několik měsíců předem. V menším předstihu pak stojí kolem 15 GBP, a jízdenka přímo na nádraží vyjde na 19 GBP. Vlaky jezdí od 3:30 do 23:30 v intervalu cca 15-30 minut. Jízdenka neplatí na konkrétní spoj, využijete ji v daný den.

Autobusy

Nejlevnější jsou do Londýna jízdenky na autobus, které s dostatečným předstihem koupíte již od 2,99 GBP. Pokud lístky neseženete dopředu, může se cena dostat až na 8 GBP. Výhodou je, že autobusy jezdí 24 hodin denně, v intervalu asi 20 minut. Cesta trvá oproti vlaku déle, především dle stavu dopravy – někdy i 2 hodiny.

Služby na letišti

Na letišti je po dobu 4 hodin bezplatná Wi-Fi, a to po registraci. Úschovnu zavazadel najdete v příletové části terminálu, je otevřena celý den i noc, a uložení za 24 hodin vyjde na 3 GBP.

Co v Londýně navštívit?

Proslule známé památky si v Londýně určitě nesmíte nechat ujít. Patří mezi ně určitě působivá budova parlamentu se zvonicí Big Ben, Westmister Abbey, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí či Národní galerie, ovšem k vidění je i mnoho dalšího.